Květnové cvičení ve vojenském újezdu BOLETICE

foto_01.jpg
  • 23.5.2014
  • Jan Jan

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ ve vojenském újezdu BOLETICE. Bylo to poslední praporní cvičení před červnovou kontrolou bojové připravenosti, při které bude prapor prokazovat, že dosáhl plných operačních schopností podle standardů NATO, metodiky CREVAL. Je to téměř osm let, kdy byl prapor certifikován v dosažení počátečních operačních schopností v rámci cvičení STRONG CAMPAIGNER.

Květnový výcvik byl zaměřen především na taktickou činnost jednotek, kterou provádějí při rozmístění mimo boj, při bojovém patrolování, při napadení dělostřelectvem, při kontaktu se silným či slabým protivníkem, při obraně nebo za útoku. Dalšími procvičovanými taktickými činnostmi bylo navázání kontaktu jednotek, jejich vystřídání či průchod druhosledových jednotek. K výcviku neodmyslitelně patří i střelba z ručních zbraní, lafetovaných zbraní na KBVP PANDUR II a z minometů.

Ženijní četa procvičila použití trhavin, kdy ničila dřevo, beton a ocel. Dále se zabývala zřizováním průchodu v minovém poli a zpevňování komunikace za účelem průjezdu techniky. Skupina odstřelovačů společně s průzkumnou skupinou procvičovala vyhledávání, výběr a skryté zaujmutí pozorovacích stanovišť. Jednotky také absolvovali pochod na dlouhou vzdálenost, kde se cvičila schopnost orientace v terénu při přesunu. V rámci čtrnáctidenního cvičení proběhl řidičský kurz, při kterém někteří příslušníci praporu získali oprávnění k řízení vozidla KBVP PANDUR II.

Ačkoliv cvičení provázelo deštivé počasí, které mělo negativní vliv na nepřetržitý výcvik zejména v taktické přípravě, cíle cvičení, které byly naplánovány, byly splněny.

Fotogalerie