Velitel družstva z pověření des. O. K. / student VŠ

Jaký je tvůj civilní život?

V současné době studuji Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kromě toho při studiu pracuji. Během služby u AZ jsem pracoval např. v advokátní kanceláři, organizoval jsem mezinárodní konference, ale třeba i pracoval v kavárně. Ve volném čase sportuji, rád čtu a zajímám se o bezpečnostní problematiku.

Jak bys popsal svojí cestu do AZ, respektive k rotě AZ 42. mpr

S několika přáteli jsem se již od střední školy o armádu zajímal a vzhledem k tomu, že jsem měl vybranou civilní vysokou školu, zvolil jsem vstup do AZ. Chtěl jsem se dostat k co nejlepšímu výcviku a vybavení, a tak byla služba u bojové jednotky jasnou volbou. Později jsem se doslechl o v té době teprve chvíli existující rotě AZ v Táboře, kam jsem se nakonec, i díky možnosti budování nové jednotky rozhodl jít. Nikdy jsem svého výběru nelitoval.

Naplnila služba u 4. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu Tvoje očekávání?

Doufal jsem v zajímavý výcvik, při kterém se nebudu nudit a který ze mě udělá tvrdšího a rozhodnějšího chlapa a kde se i něco naučím.

Dostal jsem intenzivní výcvik zaměřený na praktické využití znalostí a dovedností, proložený pohodovými chvilkami, při kterých se člověk stmelí se všemi členy jednotky a vytvoří si pevná přátelství. A to, jestli to z vás udělá tvrdšího a rozhodnějšího chlapa, si musíte přijít vyzkoušet sami.

Co Tě nejvíc baví na vojenských cvičeních s jednotkou?

Komplexnější zaměstnání, při kterých je třeba kombinovat veškeré naučené znalosti, nejlépe ve stresu. Příkladem můžou být třeba bojové ostré střelby družstev, nebo tzv. bojové hry, kde se propojují všechny druhy příprav, od taktiky, přes tělesnou (pochod, lezení, plavání) a další.

Jak se staví okolí k Tvé službě v aktivní záloze?

Rodina i přátelé mě podporují, a to i v případě, že někteří armádu úplně nemusí. Je to tím, že dělám něco, co mě baví a lidé kterým na mě záleží, to vidí.

Když pak někdo „cizí“ zjistí, že jsem příslušníkem AZ, téměř vždy následuje několik otázek ve stylu „A to střílíte ostrýma?“ „To máte jako uniformy a tak podobně. Vždy rád a trpělivě zodpovím veškeré dotazy, ukážu několik fotek ze cvičení, a pokud je zájem, povím víc. Nakonec se v každé skupině lidí najde armádní nadšenec nebo někdo, kdo o AZ uvažuje, a začnou se doptávat. Spousta z nich se do AZ nakonec přihlásí a tím si splní svůj sen.

Jak se staví Tvůj zaměstnavatel/škola ke službě v AZ a do jaké míry je pro Tebe služba v AZ komplikace v civilním zaměstnání/studiu?

V rámci mého studia je většina mých vyučujících poměrně vstřícná, v případě, že se jedná o delší, např. čtrnáctidenní cvičení, musím většinou místo docházky vypracovat nějaký úkol či esej. Nikdy jsem neměl zásadní problém ani ve škole ani v práci.