Nůž roty AZ 42.mpr

Nůž 4. mechanizované roty AZ 42 MPR

Nůž Sentinel, původně, vznikl na základě rozhodnutí příslušníků roty Aktivní zálohy 42. MPR “Svatováclavský" k příležitosti rozloučení se s dosavadním náčelníkem skupiny pro řízení AZ, nadporučíkem D.P., který rotu AZ vybudoval a nyní ji, z důvodu jiných povinností, opouští. Poté se návrh ujal a došlo k sériové výrobě nožů pro širší využití. První přednostně vyhotovený nůž s číslem 001 z první série byl dar k vyjádření díků za nadstandardní práci, kterou pan nadporučík rotě během svého působení věnoval. 

promo2www.jpg

Ke grafickému návrhu čet. V.G. bylo využito více druhů dostupných a příslušníky roty používaných nožů, s přihlédnutím k jejich jednotlivým vlastnostem. Kombinací těchto faktorů, vznikl návrh našeho nože, který by nejvíce vyhovoval potřebám jednotlivce. Byly zde zahrnuty osobní zkušenosti příslušníků roty a na finálním návrhu se shodla většina zúčastněných.

Název nože Sentinel, jak z jména vyplývá, je nástroj, který stráží svého nositele.  Zároveň je odkazem na patrona České země sv. Václava i ochránce Táborského praporu.

img_6557.jpg

Zhotovitelem nože je výrobce nožů Dachs knives, kde se po osobním jednání na návrhu provedlo několik málo změn. Tím jsme dospěli ke konečné verzi nože. Nůž má délku 29,7cm, použitá ocel je prášková, nerezová M390 v tloušťce 4,3mm s keramickým potahem Cerakote. Rukojeť je vyrobena z černé odlehčené G10 SureTouch a je anatomicky tvarovaná dle vlastního návrhu. Umožňuje tak lepší komfort úchopu jak při normálním držení, tak i pří reverzním držení.

Nůž má sloužit jako pomocník pro členy roty a v kritické situaci i jako zbraň, proto byl design nože navržen a špice namodelována především jako penetrační nástroj (taktická vesta). Na hřbetu čepele jsou žlábky pro lepší oporu palce při používání nože, jak při normálním úchopu, tak i při použití předchytu. V zadní části rukojeti nože je hrot “rozbíječ skla”.

dp-1-2www.jpg

Kydexové pouzdro je opatřeno TekLok sponou s možností uchycení, kromě opasku, i na molle vazbu.