Kurz přežití s Rolničkou

74.jpg
  • 14.10.2016
  • Jiří Jiří

Ve dnech 5. – 8. října 2016 proběhlo ve Vojenském újezdu Boletice zvláštní vojenské cvičení pro žáky Základní školy speciální a Praktické školy Diakonie Českobratrské církve evangelické Rolnička Soběslav. Téma čtvrtého ročníku této akce bylo inspirováno kurzy přežití, které absolvují vojáci z povolání.

Během třídenního pobytu se 30 účastníků v doprovodu 12 pedagogů seznámilo se zásadami pro přežití ve volné přírodě. Dozvěděli se o užitečném vybavení, prakticky si vyzkoušeli, jak se rozdělává oheň, když nejsou k dispozici zápalky ani suché dřevo, jak se staví přístřešek proti dešti nebo jak se zakládá signalizační oheň. Jedním z úkolů bylo uvaření bramborové polévky v přírodě. Některé skupiny zvládly i čaj z lesních plodů nebo topinky s česnekem.  

Na programu byla též ukázka taktické činnosti při ochraně VIP nebo při útoku na vozidlo. Díky vstřícnosti
143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou se účastníci seznámili s vojenskou technikou sloužící k logistickým účelům. Akci navštívil též velitel 42.mpr Martin Špičák, který se spontánně zapojil do soutěžních aktivit s účastníky.

Navzdory nepříliš příznivému počasí se toto „vojenské cvičení“ velmi vydařilo. Vděčná radost a nefalšované nadšení účastníků bylo tou nejlepší odměnou pro 15 příslušníků našeho útvaru, kteří akci zajišťovali. Zdá se, že spolupráce
42. mechanizovaného praporu s Rolničkou bude v budoucnu pokračovat a ještě se rozšíří.

Fotogalerie