Vzpomínková lavička

1.jpg
  • 12.12.2018
  • Petr Haška

Cesta poděkování, úcty a pokory

poutní cesta Military muzea generála S. J. Ingra při výročí Dne veteránů 11. 11. 2018

Pracovníci muzea navázali na loňskou unikátní akci, kdy při příležitosti Dne válečných veteránů umístili „Vzpomínkovou lavičku válečných veteránů“ na hřbitově Brookwod v Londýně, kde je památník a hroby padlých československých vojáků ve 2. světové válce.

Letos si členové spolku Military muzea uložili nový cíl a to během jednoho týdne navštívit postupně všechny dostupné hroby našich novodobých válečných veteránů a v samotném závěru umístit novou lavičku v kasárnách 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ v Táboře.

V samotném závěru plánování cesty však přišla nová mimořádná událost – úmrtí vojáka AČR – psovoda z posádky v Chotyni a tak se spolek rozhodl svou poutní cestu rozšířit o navštívení této posádky a instalování „Vzpomínkové lavičky válečných veteránů“ v Centru vojenské kynologie. Další putování už probíhalo podle dřívějšího plánu. Začátek cesty se odehrál ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze, kde hlavní vojenský kaplan plk. Kníchal požehnal celé poutní cestě, pomodlil se s poutníky za padlé a mír ve světě i posvětil všechny věnečky, které budou pokládány na hrobech novodobých válečných veteránů. První z nich zůstaly na třech místech v Praze, dále se jelo do Choustníku u Tábora, Hluboké nad Vltavou, Prachatic, Rožmitálu na Šumavě, Českého Rudolce, Dačic, Stonařova u Jihlavy, Brna, Měnína, Hodonína, Uherského Hradiště, Albrechtic, Bouzova, Kostelce a Týniště nad Orlicí, Hradce Králové, Úštěku, Chomutova, Rakovníku, Štěnovic a Mokrouše na Plzeňsku. Celkem dvacet sedm hrobů během jednoho týdne navštívili pracovníci muzea. Na všech místech položili věneček, malou státní vlaječku a zapálili svíčku. Vzdali hold všem, kteří zaplatili cenou nejvyšší.

Poslední cíl poutní mise končí v Táboře, symbolicky 11. 11. 2018 v 11 hodin a 11. Minut předávají zástupci Military muzea generála S. J. Ingra představitelům 42. Mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ krásnou dřevěnou „Vzpomínkovou lavičku válečných veteránů“ a ručně vyrobený pamětní prapor. Předání proběhlo na pietním místě, který byl letos vytvořen přímo v kasárnách jako připomínka nešťastné události, při které zahynuli tři příslušníci tohoto praporu.