Home page > Aktuality > Táborský prapor prokázal plné operační schopnosti

Táborský prapor prokázal plné operační schopnosti

Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) cvičili ve dnech 15. – 27.6.2014 ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ. V rámci tohoto cvičení prokázal táborský prapor, že dosáhl plné operační schopnosti podle metodiky NATO – CREVAL (COMBAT READNESS EVALUATION). Dosažení tohoto cíle bylo završením více než osmiletého období náročné přípravy. Úspěšnou certifikací splnil 42.mpr svůj letos nejdůležitější úkol. Na závěrečném nástupu převzal velitel 42.mpr pplk. Ing. Josef TROJÁNEK certifikát z rukou ministra obrany.

Na HRADIŠTI cvičilo v těchto dnech zhruba 3000 vojáků, 1100 kusů techniky, zbraňových systémů a vzdušných sil AČR. Řídícím cvičení byl velitel pozemních sil generálmajor Ing. Ján GURNÍK.

Cvičení prověřilo schopnost velitele a štábu 42.mpr účinně velet podřízeným jednotkám, pružně reagovat a adekvátně se rozhodovat v návaznosti na aktuální vývoj na bojišti s tím, že činnost velení a způsob vedení boje musí odpovídat požadavkům koaličních partnerů.

Prapor řešil přesun z prostoru rozmístění do východiště k útoku, překročení jednotek 71. mechanizovaného praporu a následně provedení útoku ve stanoveném pásmu. V průběhu plánované činnosti byly dále imitovány incidenty, na které muselo velení praporu a vojáci včas a efektivně reagovat. Jednalo se například o napadení místa velení, dopravní nehodu při přesunu, demonstraci na komunikaci, vybudování průchodu a průjezd minovým polem a mnoho dalších.

Ve čtvrtek 26.6.2014 se uskutečnila ukázka schopností AČR za přítomnosti ministra obrany MgA. Martina STROPNICKÉHO. 42.mpr provedl manévrovou obranu za podpory minometné baterie a dělostřelectva. Následně proběhl protiútok tankového praporu za podpory vzdušných sil. Nakonec proběhl taktický výsadek z vrtulníku Mi 17 a letounu CASA.

Fotogalerie

Nahoru